Сьогодні до списку витрат в нашому сімейному бюджеті додався ще один пункт. Це – asesora de hogar або nana, тобто домашній асистент, няня. В цій країні наявність в домі людини, яка прибирає, прасує, готує їжу, няньчить дітей – явище досить поширене. Це – одна із професій. Ми ж не дивуємося прибиральницям в школах чи на підприємствах, навіть сприймаємо їх як даність? Так і вони не дивуються і спокійно співіснують з нянями.

Я довго опиралася і не хотіла чужої людини в домі. Я вважала, що це нечесно – експлуатувати когось, змушувати його прибирати твій безлад. Відразу згадувалися нещасні служанки із мексиканських серіалів в уніформах та з білими фартушками, яких всі ображають і принижують.

Мій чоловік же виріс в оточенні 2 няньок, для нього це абсолютно нормально. Ось вони:
Няня Ольга та няня Йолі
Я все ж таки переконала його, що ми дорослі люди і няня нам непотрібна. Добре, що мій чоловік – людина, яка не проти навчитись чомусь новому. Так в свої 30 з гаком років він нарешті навчився пилососити, мити посуд, прасувати тощо. Завірив свою родину та друзів, що прибирати -це весело 🙂

Аж поки минулої неділі після кількох годин прибирання він не сів і не спробував переконати мене ще раз в доцільності домашньої асистентки. На цей раз його аргументи допомогли мені зрозуміти необхідність такого кроку. Так от, переваги такі:

1. Фінансова: мінімальна вартість години моєї роботи – це максимальна вартість цілого дня роботи няні. За ті 6 чи більше годин, які я проводжу, прибираючи, я можу зробити щось корисне. Для себе або, без зайвої скромності, для людства 🙂

2. Сім”я: у тебе залишається півдня, а то й цілий день на те, щоб побути з сім”єю і робити те, що тобі подобається.

3. Якість: людина, яка працює по дому, робить все набагато якісніше хоча б через те, що їй за це платять. Крім того, вона робить це швидше.

4. Допомога іншим: в Чилі тільки 16% населення мають вищу освіту. 36% мають середню спеціальну, решта – мають неповну середню освіту, тому єдина можливість для них заробити – це некваліфікований труд. Сьогодні, коли няня прийшла до мене на співбесіду, я переконалася в тому, наскільки важливо для неї є отримати цю роботу. Як же вона хвилювалася і боялася, щоб я не передумала! Наступного понеділка (а саме в цей день вона буде приходити) в Чилі знову загальнонаціональний вихідний. Я їй сказала, що вона може відпочивати, прибирання не горить. Але Елі наполягла…Для неї цей робочий день – це можливість оплатити хоч 1 рахунок або купити щось для своїх 3 дітей. Не знаю, чи колись прийде той день, коли отримати вищу освіту, а, отже, вищий рівень життя зможе кожен, хто того забажає..Дуже б того хотілося.

Але повернемося до теми розмови. Хто ж така няня? Зазвичай це жінка, від 18 до 60 років, з неповною середньою або середньою освітою.

– Няня може жити разом із сім”єю. В більшості квартир і будинків в районах, де живуть люди з середнім та високим достатком, для неї передбачена окрема кімната з душем та туалетом. Від можливостей сім”ї залежить, якого розміру буде це житло і що в ньому буде.

– Няня може приходити 5-6 разів на тиждень, тобто працювати робочий тиждень, наприклад, з 9 до 17.

Такі “часті” няні мають контракт з роботодавцем, який здійснює всі виплати: в пенсійний фонд, страхування з безробіття, медичне страхування. Крім зарплатні няні виплачується також locomoción, тобто гроші на проїзд. На Різдво та День Незалежності – aguinaldo, так звані святкові преміальні у розмірі десь 30% від зарплатні. Вона має відпустку два рази на рік, як будь-який інший найманий працівник. Якщо Ви звільняєте свою няню, ви повинні оплатити їй компенсацію у розмірі 1 місячного окладу за 1 рік служби. Якщо вона звільняється сама, то ви їй нічого не винні, але все залежить від обставин. В місяць така няня обходиться десь у 200 тисяч песо (400 доларів).

В моєму випадку няня, як я вже казала, буде приходити тільки раз на тиждень. За 8 годин роботи по дому вона бере 13 тисяч песо. На сьогоднішній день це десь 27 доларів. Якщо така няня працює на декілька сімей, прибуток у неї вищий, і може досягати 600 доларів на місяць. Але вона сама повинна піклуватися про всі виплати і, в разі звільнення, вона не має права на компенсації.

Моя подруга найняла на роботу няньку, коли народила дитину. Коли твої батьки знаходяться за тисячі кілометрів, а батьків чоловіка ви бачите тільки на свята, няня – прекрасний вихід. Вона пригляне за дитиною, щоб ти відпочила, прибереться в домі, зварить обід чи вечерю. В тебе залишається більше часу на себе та сім”ю.

Інша знайома зробила це, коли знайшла роботу і не було з ким залишити дитину. Виявилося, що садок на цілий день коштує в місяць стільки ж, скільки й няня. Тому при виборі: віддати дитину в садок або залишити її вдома з нянею, було вибрано останнє. Так і дитина вмита-нагодована, і вдома порядок. Ти повертаєшся з роботи і насолоджуєшся.

Наступного понеділка вперше в моєму житті хтось буде виконувати домашню роботу за мене. Мені і ніяково, і цікаво. А в пам”яті ще звучать слова, які сказала Елі , коли зі мною сьогодні прощалася: “Грасіас, сеньйора, до мене ще ніде так добре не ставилися”…